__________________________________________________

Květen 2010

Bez titulku

26. května 2010 v 15:06 | Marcella |  bláboly
Ehm... Jak začít?
No, dneska jsem maturovala a...

nova

12. května 2010 v 21:04 | Marcella
Hned, jak jsem si všimla, jaké je téma týdne, jsem věděla, co napsat. Já předpokládám, že naprostá většina lidí píše o televizi nova, ale to nebylo to první, co mě při spatření slova nova napadlo. To, co mě napadlo jen dokazuje, že učení škodí zdraví. Ale abych vás dlouho nenapínala... Tady je, co mě napadlo, a hned pod tím, co to znamená.

nova je nejspíš ve slovníkovém tvaru novus, -a, -um, což znamená nový, -á, -é
nova může být nominativ, vokativ nebo ablativ singuláru feminina, nebo to může být nominativ, akuzativ nebo vokativ plurálu u neuter.

A teď, abych ten blábol nahoře vysvětlila: začnu tím, že maturuji z latiny a v ústní části maturity je rozbor věty, kde vám dají latinskou větu a vy jí máte rozebrat, což znamená poznat přísudek a podmět a určit v jakých pádech (časech, jedná-li se o sloveso) jsou ostatní slova. Já už jsem z toho tak zblblá, že to vidím všude.
Slovníkový tvar znamená, že v tomhle tvaru najdete slovo ve slovníku. Zdá se to jako prkotina, nicméně u některých nepravidelných sloves byste jen těžko hledali význam, kdybyste neměli alespoň matné tušení, jak by měl slovníkový tvar vypadat.
Dále určujete pády. Latina má šest pádů (nominativ, genitiv, dativ, akuzativ, vokativ a ablativ) a pět deklinací (různé způsoby skloňování), přídavná jména mají ale jen tři deklinace (shodné s prvními třemi deklinacemi podstatných jmen = mají stejné koncovky). Deklinace musíte znát. Když je znáte, tak podle koncovky slova dokážete určit v jakém může být pádu. Nesmí se zapomínat na to, že v latině jsou jako v češtině tři rody (maskulinum, femininum a neutrum = mužský, ženský a střední) a některé rody mají v různých pádech stejné koncovky.

Uf. To by bylo asi tak všechno, co vám k tomu můžu povědět. Teď jenom doufat, že to u maturity nezapomenu...

Fotky z Londýna

12. května 2010 v 17:51 | Marcella |  bláboly
Zdravím. Abych se trochu odreagovala od učení, tak jsem do galerie nahrála fotky z mého velikonočního výletu z Londýna. Podívat se můžete tady: http://learnenglish.blog.cz/galerie/london , popřípadě pokud zapátráte v menu, tak je tam také někde odkaz.
Jinak, příští týden mám svaťák a pak...jsem v háji... Aspoň maturitu z angličtiny mám jistou, protože z té se psala maturitní písemka, která se počítá jako polovina výsledné známky, a z písemky mám 95%... No, držte mi palce, pak dám vědět, jak jsem dopadla :)