__________________________________________________

Leden 2009

Konzervační soutěž

27. ledna 2009 v 9:01 | Marcella |  bláboly
Na začátek bych chtěla upozornit, že v nadpisu nemám překlep, je to tam takhle schválně. Já totiž místo konverzační říkám konzervační, ale pro tentokrát se budu snažit to psát správně, abyste mě pochopili.
U nás na škole je konverzační soutěž z angličtiny. Já jsem byla samozřejmě přihlášená (nedobrovolně). Na téhle soutěži jsem byla už loni, byla to katastrofa, ale nakonec jsem skončila na 4.-6. místě. Letos to byla taky katastrofa.
Probíhá to tak, že si vytáhnete nějaké téma a pak tzv. role play, tedy nějakou roli, kterou si v podstatě vymýšlíte z fleku a musíte umět improvizovat. Jako to téma jsem měla 'výhody a nevýhody žití ve městě/na vesnici'. Vzhledem k tomu, že něco podobného jsme měli nedávno na němčině, tak to nebylo tak strašné. Aspoň jsem tam ze sebe dokázala něco vyklopit, ačkoliv kdyby se to sečetlo, tak jsem tam opakovala tak dvě věci pořád dokola. Ta role play byla, že jsem si od rodičů půjčila bez dovolení auto a napálila jsem to s ním do stromu a teď jim to mám vysvětlit. Tohle mi docela sedlo, ale kdybyste slyšeli ty kraviny, co jsem tam říkala. Třeba že za to nemůžu já, ale ten strom, protože mi prostě skočil do cesty... :D Nevadí...
Tak jsem zvědavá, jak to dopadne. Loni vyhrál nějaký kluk, co teď chodí do čtvrťáku a maturitní ročníky se nemůžou zúčastnit, tak jsem zvědavá. Mám panickou hrůzu z výhry, páč to by znamenalo, že někam postoupím a tam také budu muset něco říkat... :D

Já už nevím, jak ty články pojmenovávat

22. ledna 2009 v 14:41 | Marcella |  bláboly
Tak co? Už víte, jak vám dopadlo vysvědčení? Já jo a jsem z toho vysmátá a asi ještě hodně dlouho budu :D Mám samé jedničky a jednu trojku :D Ještě jsem nepřišla, co je na tom tak vtipného, ale mně to prostě vtipné přijde. Ta trojka je ze zsv (základy společenských věd), což je podle mě nejvetší kravina na světě, navíc letos bereme právo. Vypěstovala jsem si na ten předmět (a učitelku) takovou alergii, že to snad ani není možné. Příští pololetí máme brát ekonomii...proč mám jen pocit, že to bude ještě horší?
No nic...dost bylo mého blábolení. Svěřte se, co dostanete na vysvědčení vy.

Díl druhý

20. ledna 2009 v 17:15 | Marcella |  I recommend
Vím, že z tohohle asi moc lidí nadšeno nebude, nicméně mně tohle taky pomohlo. Ptáte se co? Čtení anglických knížek. Asi první knížka, kterou jsem v angličtině přečetla skutečně celou (navíc v poměrně rekordním čase) byl poslední díl Harryho Pottera. Ten předposlední jsem ještě četla v češtině jako neoficiální překlad, ale pak už se mi nechtělo čekat a poslední díl jsem si koupila v angličtině. Nejprv jsem trpěla hrůzou, že tomu nebudu rozumět, ale moje obavy se nevyplnily. Od té doby se snažím číst knížky v angličtině poměrně pravidelně. Teď zrovna čtu Pýchu a Předsudek (jo, jsem magor), to bych zrovna nedoporučovala číst...přece jenom je poznat, že to bylo napsáno před 200 lety.

vražda

15. ledna 2009 v 14:43 | Marcella |  bláboly
Asi budu vraždit!
I když...asi ne. Když se to tak vezme, tak tohle je poslední týden, kdy se ještě něco píše a zkouší a všichni učitelé se asi zbláznili. Příští týden už snad bude klid, páč já už se odmítám učit (v tuhle chvíli se učím na chemii...). Takže vzhledem k tomu, že příští týden bude klid (buď kid nebo skončím v blázinci), tak bych sem konečně mohla zas začít pořádně psát. Aspoň doufám.
Končím, fakt se musím učit na tu chemii...
Mějte se...

Díl první

8. ledna 2009 v 14:02 | Marcella |  I recommend
Takže je tu první článek v nové rubrice.

V tomhle díle bych chtěla doporučit koukat se na filmy v původním znění.
Já osobně tohle dělám automaticky, dnes už ani nepotřebuji titulky. Je mi jasné, že každý filmu bez titulků nemůže rozumět, takže doporučuji koukat se na to s anglickými titulky. Hodně mi dřív pomáhalo, když jsem si mohla přečíst titulky a zároveň jsem to k tomu slyšela. Podmínkou pro tohle je, že buď umíte dobře anglicky, že tomu rozumíte aspoň z titulků, když nedokážete pochytit slova z mluvení nebo musíte znát film nazpaměť.
Přemýšlela jsem nad tím, jaké filmy bych mohla doporučit, jakým je dobře rozumět, ale nevím. Určitě doporučuji anglické filmy, protože někdy dělá problém i mně rozumět všechno, když herci mluví s americkým přízvukem a zkracují, co můžou. Myslím, že první film, který jsem viděla bez titulků, nebo spíš první, u kterého jsem titulky vědomě vypnula, protože mě tam štvaly, byla Pýcha a Předsudek. Myslím, že tam je všem hercům dobře rozumět a nemluví nijak složitě. Ale rozhodně tady nechci psát podívejte se na ten film. Každý má jiný vkus, ale až si příště budete pouštět film, zkuste si ho pustit s anglickými titulky. Pro stažení titulků můžu doporučit tuhle stránku.

Zase funguju

6. ledna 2009 v 16:56 | Marcella |  bláboly
Takže ode dneška už bych měla normálně fungovat na internetu.
Omlouvám se všem SBčkám a oblíbeným blogům, že teď o mně moc neslyšeli, teď by se to zase mělo zlepšit.
Jinak si můžete všimnout, že v menu se objevila nová rubrika I recommend (v překladu doporučuji), kde bych chtěla poradit, jak si zlepšit svojí angličtinu, zatím mám nápady sice asi jen na čtyři nebo pět článků, ale určitě mě ještě něco napadne. :)

***
dodatek: Myslela jsem, že sem ještě dnes stihnu něco napsat, ale dnešní výpočetka je mimořádně otravná a pořád musíme něco dělat v excelu, takže není čas :(