__________________________________________________

Jak napsat dopis

7. července 2008 v 8:30 | Marcela |  writing
Hodně záleží na tom, jestli píšete oficiální (na úřad, žádost, stížnost, apod.) nebo neoficiální (kamarádovi, rodičům, apod.) dopis. Každý z nich má totiž ještě další pravidla o tom, jak ho napsat, ale o tom se rozepíšu jindy.
Co nesmí v žádném dopise chybět:
1) oslovení: na začátku dopisu musí být oslovení - jaké záleží na formě dopisu, ale musí tam být, takže třeba: Dear Mum,..... Nemůžete začít psát dopis bez oslovení.
2)úvod: Po oslovení následuje úvod. Nemůžete hned po oslovení začít psát rovnou důvod, proč píšete. Opět ukázka (budu pokračovat v tom Dear Mum,): Thanks for your letter. I'm fine... Já tady uvádím příklad na neoficiálním dopisu, v oficiálním, byste samozřejmě nepsali o tom, že se máte dobře.
3)důvod: Teď už můžete napsat důvod, proč vlastně píšete. Je to nejdůležitější a zpravidla i nejdelší část dopisu. Ukázka: Next week I'm leaving to London...
4)závěr: Nějaké ukončení dopisu. Nikdy nevím, co tam napsat, opět hodně záleží na formě dopisu. Moje oblíbené zakončení: I'm looking forward to your answer/ your visit...
5)rozloučení: Taky hodně důležité. Vypíšu tady různé formy rozloučení:
XXX - X znamená kiss (polibek), píše se jen, když píšeme někomu, koho milujeme.
Love/with love/lots of love - s láskou - běžně používané v neoficiálních dopisech
Yours - tvůj/tvá - také běžně používáno v neof. dopisech
Your sincerely - používáno v oficiálních dopisech, když víme komu to posíláme. (Vím, zní to divně, ale když to píšete určité osobě, používá se tohle)
Yours faithfuly - používáno v oficiálních dopisech, když nevíte, komu to píšete (tzn: píšete na nějaký úřad, do firmy, v oslovení není jméno osoby, ale třeba jen Dear manager, apod.)
Pak se pod to podepíšete a je to.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Pepa z Depa Pepa z Depa | 13. října 2010 v 18:16 | Reagovat

takové to pomůcky se vždy hodí ;-)

2 Karla Karla | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 8:58 | Reagovat

Pokud budete posílat spolu s dopisem i cennosti, vyplatí se bublinkové obálky, mrkněte do přílohy, zde se dají sehnat za pěkné ceny.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.